;

Innowacje

Rozmawiałam ze sztuczną inteligencją w Orange (19)

Marta Krajewska

23 listopada 2018

Rozmawiałam ze sztuczną inteligencją w Orange
19

Sztuczna inteligencja coraz częściej pojawia się w naszym życiu. I to nie w formie humanoidalnego robota, ale appki w telefonie, wszechstronnego głośnika, czy konsultanta na infolinii. Rozwój technologii nie pozostawia złudzeń, że sztuczna inteligencja wkrótce zmieni rynek pracy. Czy mamy się czego obawiać?

Napisze esej, skomponuje piosenkę

Naukowcy z uniwersytetów w Yale i Oxford, zajmujący się sztuczną inteligencją przewidują, że w przeciągu 10 lat będzie ona potrafiła wykonywać nie tylko mechaniczne czynności, ale także pisać eseje, czy komponować melodie. W 2016 r. dziennik „The Washington Post” wykorzystywał oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji podczas olimpiady w Rio de Janeiro do pisania krótkich, newsowych informacji do mediów społecznościowych. Celem było odciążenie dziennikarzy, a nie ich wykluczenie z relacjonowania igrzysk.

Z badań wspominanych naukowców wynika, że ok 2060 roku sztuczna inteligencja opanuje dużo bardziej złożone działania, jak pisanie książek, czy prowadzenie badań matematycznych. A w ciągu kolejnych 100 lat całkowicie zastąpi ludzi, we wszystkich zawodach i branżach. Z kolei McKinsey Global Institute prognozuje, że już w 2030 roku roboty przejmą 800 mln miejsc pracy. Czy powinniśmy się obawiać?

Stworzy nowe zawody

Paradoksalnie, oddanie większości zadań sztucznej inteligencji spowoduje powstanie nowych zawodów, zajmujących się kontrolą, a także komunikacją ze sztuczną inteligencją. Z raportu Dell Technologies wynika, że 85 proc. miejsc pracy, oferowanych do 2030 roku, jeszcze nie powstało. Przyczynia się do tego także rozwój technologii 5G, która np. wprowadzi na nasze drogi autonomiczne samochody. To oznacza, że w przyszłości zmniejszy się zapotrzebowanie na zawodowych kierowców, ale powstaną nowe miejsca pracy dla inżynierów, konstruktorów, czy kontrolerów ruchu.

Rozwój sztucznej inteligencji będzie wymagał od nas także umiejętności komunikowania się z myślącymi maszynami. I to już się dzieje. Coraz częściej korzystamy z inteligentnych asystentów – w telefonie (Siri), czy połączonych z głośnikiem. Takie rozwiązania wprowadziły na rynek Amazon i Google. Asystenci mają sporo rozbudowanych funkcji – sprawdzą pogodę, zagrają ulubioną piosenkę, odtworzą audiobook, polecą restaurację w okolicy. To dopiero początek. Google zapowiada rozbudowę swojego asystenta, co oznacza, że wkrótce wyręczy nas w bardziej skomplikowanych czynnościach – zrobi  rezerwację telefoniczną w restauracji, czy kupi bilet lotniczy. Czy pracownik linii lotniczych zorientuje się, że rozmawia z maszyną?

Porozmawiaj z nią

Specjalnie dla czytelników bloga Orange sprawdziłam, jak działa powszechnie dostępna sztuczna inteligencja – ta od Amazona oraz działająca na infolinii Orange. Max, bo tak ma na imię, pracuje z nami od lipca. W tym czasie obsłużył kilkaset tysięcy (!) połączeń od naszych klientów. Obecnie odbiera co drugie połączenie. Zobaczcie, jak działa.

Warto także zajrzeć do moich wcześniejszych materiałów z cyklu „Przyszłość jest dziś”.

Jestem ciekawa, czy mieliście okazję porozmawiać z Maksem. A może na co dzień korzystacie z pomocy inteligentnego asystenta? Czekam na Wasze komentarze.

Udostępnij: Rozmawiałam ze sztuczną inteligencją w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Mateusz 19:06 23-11-2018
  Bardzo fajny materiał :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 16:07 26-11-2018
   Mateusz, dzięki :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:40 23-11-2018
  Tak jak pisze Mateusz materiał super - ja osobiście mam obawy przed sztuczną inteligencją - oby kiedyś nie stała się ona bronią przeciwko ludzkości.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Sania Kalitska 18:33 25-11-2018
  Sztuczna inteligencja (AI) to mantra obecnej epoki. Jest ona rozumiana w różny sposób nie tylko w społeczeństwie, ale wśród naukowców. AI oczarowuje nas i przeraża w równej mierze. I, niestety, to nas rozprasza. Trzeba oddzielić w AI to co jest do realizacji w najbliższych dziesiątkach lat, i co jest raczej w sferze marzeń. Możemy zdefiniować teraźniejszą AI bardziej prozaicznie jako konstelację technologii, które umożliwiają inteligentnym maszynom rozszerzanie ludzkich możliwości poprzez wyczuwanie, rozumienie, działanie i uczenie się. Mamy przetwarzanie języka naturalnego, wizje komputerowe, uczenie maszynowe, systemy eksperckie, etc, a ich integracja stwarza wysoce elastyczne możliwości, np. , autonomiczne samochody, rozpoznawanie głosu, itd. Dla AI w przyszłości trzeba rozwiązać wiele problemów technicznych, socjalnych, etycznych, itd. Powinniśmy poczekać na dalsze postępy w istniejących technologiach AI i analizować problemy towarzyszące temu rozwojowi. Jestem sceptycznie nastawiona, że w przeciągu 10 lat system AI potrafi pisać eseje i komponować melodie na dobrym poziomie, ponieważ musi ona wkroczyć w domenę uczuć, sztuki, dotykając głębi psychiki człowieka. Celem mojego komentarza jest uspokoić tych, którzy obawiają się AI, jak np., pablo_ck.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 17:10 26-11-2018
   Sania, dziękuję za komentarz. Obserwując SI też zauważam, że pojawia się w naszym życiu stopniowo, jako ułatwienie w codziennych sprawach. Co do bardziej zaawansowanych umiejętności - Google tworzy już eksperymentuje z takimi funkcjonalnościami (ich SI pisze książki, maluje). W ciągu 10 lat sporo może się wydarzyć. Zgadzam się, że nie ma powodów do obaw - co zresztą chciałam pokazać w moim video :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  abonent 16:21 27-11-2018
  Witam nie rozmawiałem z robotem ale z konsultantem ,o tuż mam orange love 4 w1stacjonarny 100 dni do końca umowy chciał bym się dowiedzieć czy jest możliwość migracji na orange love 3w1 lte 4g w czasie trwającej umowy tylko chcę potwierdzić czy dobrze mi powiedział
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ania 08:30 09-12-2018
  Co z tego, że będzie praca dla np. inżynierów skoro nie będzie pracy dla zwykłego szarego człowieka? A skoro ten wasz max obsługuje połowę klientów to co się niby stało z połową konsultantów? Wiadomo, że zwolniliście albo jeszcze będziecie zwalniać! O tym jakoś w artykule nie piszecie, w filmiku też nie ma o tym mowy. O tym powinniście opowiedzieć a nie mydlić oczy "wspaniałą sztuczną inteligencją". Marta Cieślak-Krajewska, widzę, że odpowiadasz na pozytywne komentarze, odpowiedz na ten.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ania 08:31 09-12-2018
  Ah, moderator, czyli mój komentarz się nie pojawi. Już wiem skąd tylko pozytywne komentarze.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ela 22:54 17-01-2019
  Państwo zaoszczędzi. nie będzie trzeba płacić pensji , składek na zus , podatków itp. Wystarczy dobry smar lub konserwant, co jakiś czas przegląd techniczy i super ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:11 23-04-2019
   Pamiętaj proszę, że zadaniem Maxa jest przekierowanie klienta do konsultanta, który będzie a) wiedział czego klient potrzebuje b) posiadał niezbędną wiedzę. Nie sądzę, by ktokolwiek wpadł na pomysł by zastępować nim konsultantów, bo nie ma to sensu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Były pracownik 03:41 29-04-2019
    Proszę nie opowiadać bzdur. Zamknięta została infolinia w Kaliszu, a z każdej innej wielu konsultantów dostało wypowiedzenia.
    Odpowiedz
 • komentarz
  wkurzony 21:17 19-04-2019
  ten robot nie rozumie mojego akcentu, trzeba było zostawić krótką drogę do konsultanta, albo tak jak było łatwiej było wstukać numer usługi tonowo niż podawać go głosowo
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:09 23-04-2019
   Robot się cały czas uczy. W większości przypadków działa super, a chociażby moim skromnym zdaniem jest znacznie lepszy od ''(...) jeżeli interesuje Cię oferta xyz naciśnij 1, a jeżeli qwert naciśnij 2, jeżeli z kolei oferta zźż to naciśnij 3"
   Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 18:43 28-04-2019
  Kiedyś GGboty, teraz roboty z AI :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wojtek 13:27 17-05-2019
  Ten cały Max to jedna wielka porażka. Dzwoniłem w sprawie internetu. Oznajmił że wszystko w porządku dopiero konsultant przyznal mi rację. Trzeba po zakończeniu umowy uciekac z tej idiotycznej firmy. Na pewno prawda jest ze pracownicy infolinii będa zwalniani. Każdy mądry człowiek to wie,, no chyba że jest sztuczną inteligencja o imieniu Max
  Odpowiedz
 • komentarz
  Lidia 17:26 28-11-2019
  Durny ten Max jak but z lewej nogi. Rozmawiałam z tym czymś i to jest niewypał. Ktoś kto to programował nie ma wyobraźni. Max chciał, żebym mu podała 3 ostatnie cyfry ostatniej faktury. I tu inteligencja Maxa się skończyła, bo przecież nie pamiętam na wyrywki takich rzeczy. Max nie był w stanie przetworzyć mojej żadnej odpowiedzi typu nie mam, nie pamiętam itd. Czekał tylko na swoje 3 cyfry. Strata czasu. Poza tym dziwnie się czułam. Odebrałam to jako brak szacunku Orange do mnie. Rozmowa to w końcu komunikacja w dwie strony, a nie tępe odpytywanie przez maszynę. Wolę, żeby po drugiej stronie był jednak człowiek. Choć w Orange nie gwarantuje to niestety wzrostu szacunku, różnie z tym u nich bywa.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 16:52 26-06-2020
  Rozmowa z tym czymś to jedna wielka porażka. Na pytanie, na które nie potrafi odpowiedzieć zadaje pytania nie mające nic wspólnego z tematem... Totalny bubel. Dopracujcie to coś, albo przywróćcie normalnych konsultantów. Hehe... macie jeszcze niecały rok, do puki umowa mi się nie skończy. Jak się nic nie poprawi przenoszę usługi do innej sieci. Pozdrawiam.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wkurzona 22:52 19-07-2022
  Ja, jestem BARDZO NIE ZADOWOLONA, że nie można rozmawiać z żywym człowiekiem!!!!! Maks NIE WSZYSTKO załatwi. Powinna być opcja, rozmowy z człowiekiem. Ciekawe, czy jakaś sieć, jeszcze ma?
  Odpowiedz
 • komentarz
  golabek64 18:46 16-08-2022
  Sorki, ale nie dorosłem do konwersacji ze sztuczną inteligencją i pewnie już nie dorosnę. Na wszelki wypadek zacząłem od czata. Oczywiście odpowiedź była od czapy, bo i problem był niebanalny. Dzisiaj jest pierwszy dzień mojej umowy z Orange dla którego porzuciłem wieloletnie usługi UPC. Zostałem praktycznie bez pomocy konsultanta. Zabawne, już pierwszego dnia zaczynam gorzko żałować swojej decyzji. Usługa nie działa zgodnie z umową i znikąd pomocy.
  Odpowiedz

;

Oferta

Nju twoim Mikołajem (6)

23 listopada 2018

Nju twoim Mikołajem
6

To już ten czas, gdy nawet otwierając lodówkę możemy usłyszeć christmas song. Jedni uwielbiają ten okres roku, innych to trochę przytłacza. Nie zmienia to faktu, że to właśnie ten moment roku, gdy nie tylko myślimy o świętach, ale również upominkach dla najbliższych.

Myślą o tym także firmy. Stąd wysyp ofert z prezentami. Jedną są trafione inne nie. A na tym tle prostotą (trzymając się swojej filozofii) wyróżnia się nju mobile, który oferuje nam taki prezent, jakiego sami chcemy… Od dziś rusza promocja, w ramach której za przeniesienie numeru do nju możecie liczyć na bon podarunkowy na zakupy – na 60 złotych. Możecie go wydać na książkę, kino, perfum czy coś do ubrania. W praktyce decydujecie sami, bo możliwości jest bez liku, a wszystkie sprawdzicie tutaj.

Jak go zdobyć? Wystarczy przenieść numer do nju a potem wpisać tutaj numer zamówienia + oczywiście zaakceptować regulamin promocji, znajdziecie go tu. Ci, którzy się pospieszą zdążą zrobić sobie prezent jeszcze przed końcem roku, bon trafi do nich kurierem po pierwszym okresie rozliczeniowym.

A czy warto? Tych, którzy znają tę ofertę nie trzeba przekonywać. Jest bardzo prosta i atrakcyjna cenowo. Ja zachęciłem do niej m.in. moją mamę. Ci z Was, którzy jeszcze się jej nie przyjrzeli najlepiej niech poczytają dostępne w mediach oceny, choćby tu i tu.

Udostępnij: Nju twoim Mikołajem
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 13:56 23-11-2018
  A ja dziś otwieram lodówkę i wyjmuję szampana :) Ale ambaras :) Witaj Rysiu po dłuższej przerwie :) Co do oferty i prezentów - powiem tak, ale najfajniejszym jest to że znów będziesz pisał z nami :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ryszard Kaminski 15:17 26-11-2018
   Dzięki Paweł!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Władek 22:14 23-11-2018
  Kiedy w Orange na kartę mamy już no limit na rozmowy i sms-y, spore paczki netu, a operator pewnie już nie bardzo może obniżyć cenę z tych 25 zł fajnym rozwiązaniem, wg mnie, byłoby wprowadzenie darmowego netu w godz. 00-06 rano.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 20:50 24-11-2018
  Pewnie, że warto ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 12:24 26-11-2018
  Zawsze lubię takie bonusy xd :)))) pozdrowienia
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 18:47 28-04-2019
  Nju samo w sobie jest ekstra, a jak dają jeszcze prezent to już w ogóle nie ma się co zastanawiać nad wyborem oferty.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

CyberTarcza nie pisze przypadkiem (5)

Michał Rosiak

22 listopada 2018

CyberTarcza nie pisze przypadkiem
5

„Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie,
 Niż się ich śniło waszym filozofom.”
Wiliam Szekspir „Hamlet”

Mam pewne wrażenie, że tytułowy szekspirowski bohater rozmawiając z Horacym niekoniecznie miał na myśli kontekst, w jakim używa się tego wyrażenia w dzisiejszych czasach, ale i tak fakt, że cytat z początków XVII wieku ostał się w potocznym języku do teraz, to i tak rzecz wyjątkowa. Skąd takie rozpoczęcie? Ano stąd, że i nam w CERT Orange Polska zdarza się trafiać na sytuacje, które trudno sobie wyobrazić…

Ta CyberTarcza nam przeszkadza

Dzisiaj (w czwartek 22.11) trafił do nas kolejny mail z jednej z… hmmm, nazwijmy ją „instytucji miejskich” z jednej z małych miejscowości z Wielkopolski. Autorka, pełniąca tam rolę specjalisty ds. kadr i płac, poprosiła CERT Orange Polska o pomoc, pisząc:

„Witam,
Znów pojawił się komunikat jak w załączniku. Czy jest coś, co Państwo możecie zrobić by zapobiec takim sytuacjom? Nie ukrywam, że znacznie utrudnia mi to pracę (…)”

Jak wyglądał załącznik?

Przyjrzeliście się dokładnie? Właśnie tak – autorka maila usiłowała wejść na stronę phishingową (przekreślony adres na screenshocie), jednak CyberTarcza zablokowała możliwość kradzieży danych autoryzacyjnych i – docelowo – okradzenie firmy naszej nadawczyni.

Czytajmy komunikaty!

Skąd wziął się taki ekran? Powodów mogło być wiele – począwszy od kliknięcia w link w phishingowym mailu, łudząco przypominającym wiadomość z banku, skończywszy na przejęciu kontroli nad modemem, czy routerem ofiary. Co w takiej sytuacji zrobić? Na pewno nie próbować za wszelką cenę połączyć się z tego typu stroną! Chcąc dostać się na witrynę banku trzeba po prostu wpisać adres „z ręki”. Stanowczo jednak zalecamy, by wcześniej przeskanować komputer programem antywirusowym z aktualnymi definicjami wirusów. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy nasz router/modem ma zmienione hasło dostępu, a jeśli nie – zrobić to czym prędzej.

Uważajcie na swoje pieniądze. Nie dajcie się okraść.

Udostępnij: CyberTarcza nie pisze przypadkiem
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:02 23-11-2018
  Szkoda że mój operator tak mnie nie chroni, ale....czytam prawie tylko Was, więc może tutaj nic nie " "złapie" :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 19:59 26-11-2018
   Ty tak poważnie? Liczysz tylko na operatora? A gdzie własna inwencja w odpowiednie oprogramowanie i czuwanie nad własnym sprzętem!? ;p
   Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 12:38 26-11-2018
  Mam nadzieję, że Ktoś tą osobę uświadomił... szkoda firmy i kasy . . .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 14:22 26-11-2018
   Tak. Ja.
   Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 18:49 28-04-2019
   Na odpowiedzialnych stanowiskach powinny być odpowiedzialne osoby.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej