;

Innowacje

Rowery miejskie od Orange (11)

Piotr Domański

31 lipca 2018

Rowery miejskie od Orange
11

Były już lampy uliczne, inteligentne liczniki, przyszedł więc czas na kolejny element budowy przyjaznej  mieszkańcom aglomeracji – rowery miejskie. W Olsztynie Orange po raz pierwszy był liderem konsorcjum, które realizowało taki projekt. Zrobiliśmy to razem z Roovee.

Sieć rowerów miejskich w stolicy Warmii i Mazur będzie liczyła 110 jednośladów i 10 stacji dokujących. Jednak zastosowany w Olsztynie system nie wymaga takich „tradycyjnych” stacji dokujących, do których przypina się rower. Jest on tak skonstruowany, że  można zakończyć jazdę w dowolnym miejscu wskazanym przez administratora i po prostu zostawić tam rower. To wszystko zasługa połączenia technologii GPS, komunikacji poprzez naszą sieć mobilną i czujników ruchu. Prawdziwe „smart city’

Całość obsługuje aplikacja, którą wystarczy zainstalować na smartfonie, założyć w niej konto i przelać opłatę startową. Później już można wypożyczać rower. W Olsztynie pierwsze 30 minut jest za darmo, a później płaci się 5 gr za minutę użytkowania. Google Maps pokazują, że przejechanie na rowerze przez całe miasto z zachodu na wschód powinno zająć nam nie więcej niż godzinę. Będzie zatem kosztować na wypożyczonym rowerze około złotówki i pięćdziesięciu groszy. Taniej i krócej niż komunikacją miejską!

Jeżeli chcecie zobaczyć w bardziej namacalnej formie inny nasz projekt związany z „bystrzejszymi” i lepszymi do życia miastami obejrzyjcie wideo o naszych lampach, które montowaliśmy w Piastowie. A już niedługo na blogu pokażemy Wam wideo z cyklu „Jak to działa”, właśnie o IoT. Bądźcie czujni!

 

Udostępnij: Rowery miejskie od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:33 31-07-2018
  Rozwiązanie mega. Czasem żałuję że mieszkam w takim kielcowie. W porównaniu z innymi miastami zaścianek. Tak trzymać Orange i zapraszamy do innych miast :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrekk85 15:45 31-07-2018
   Namów samorząd na przetarg na rower miejski. Bo w Olsztynie wyszło trochę jako kiełbasa przedwyborcza.
   Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 08:47 01-08-2018
   Pablo boże warto się zaangażować w Budżet Obywatelski. Przygotowujesz wniosek w ramach BO i czekasz na efekty, może się uda :-) W tym roku już za późno ale w przyszłym jak najbardziej możesz spróbować.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Puczi 19:26 31-07-2018
  Lepiej prepaida odświeżcie, bo same nonsensy w cennikach, mms na maila tańszy o połowę niż na komórkę, sms i mms do orange w tej samej cenie (wysokiej) jak do innych sieci, brak ciekawych pakietów minut na miesiąc do wszystkich sieci, brak pakietów z MMSami. Ktoś wie czy jak mam dużo na koncie a chce przenieść nr do innej sieci to wyjątkowo mogę poprosić o przelanie ich na inny nr Orange prepaid? to mnie jedynie hamuje do przeniesienia nr, bo inni mają już za 9,90 zł no limit. Jestem z Orange ponad 10lat, ale zaczynam na oczy przeglądać nareszcie...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrekk85 22:19 31-07-2018
   Jest przelew sms jak chcesz się pozbyć kasy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 21:05 03-08-2018
  Rowery od orange??? I gdzie tu zapewnianie rzecznika, że orange pozbywa się podmiotów nie związanych z telekomunikacją! (SIC!) - a rowery są ok... BEZ SENSU!!! :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:18 05-08-2018
   Te rowery wykorzystują telekomunikację, podobnie jak inteligentne lampy, czy urządzenia IoT. Dzięki naszej sieci mobilnej przechodzą informacje miedzy tymi urządzeniami i kontrolującymi je serwerami. Telekomunikacja to nie tylko prepaid ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 16:19 05-08-2018
    Czy ja coś napisałem o prepaidzie??? Żałosne tłumaczenie. Jakoś, jak emitel poszedł na sprzedaż, który oferował wiele rozwiązań właśnie telekomunikacyjnych, czyli nie TYLKO emisji naziemnej RTV, to było wtedy inne rozumowanie? :P
    Odpowiedz
   • komentarz
    szary obywatel 09:19 18-08-2018
    A co będzie jak wszystkie rozwiązania IoT zostaną oparte na sieci mobilnej Orange. Czy sieć jest przygotowana na takie obciążenia w zakresie transmisji danych ? Widzę rowery, lampy uliczne, zaraz będą trolejbusy i autobusy.....a wydzielić zasoby to kiedy ?Wszystko na LTE ? Coś musi się zatkać.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Michał 21:14 16-04-2019
  Wolę systemy od Nextbike Polska ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:41 17-04-2019
   Nikt nie zabrania mieć innego zdania, nawet jeżeli jest błędne :-D :-D
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem (1)

Bartosz Rymkiewicz

27 lipca 2018

Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem
1

Program #MakerWoman, czyli wspólne przedsięwzięcie Fundacji Orange i stowarzyszenia Robisz.to miał na celu udzielenie wsparcia 36 kobietom wchodzącym lub powracającym na rynek pracy. Każda z uczestniczek w ciągu kilku miesięcy odbyła kurs programowania, drukowania w 3D, obsługi plotera laserowego, a następnie – przystąpiła do realizacji obmyślonego przez siebie prototypu.

Mottem jakie nam przyświecało podczas uruchamiania programu było zaszczepienie w każdej z 36 ambitnych dziewczyn bakcyla wynalazcy. Efekt? Przyćmił nasze najśmielsze oczekiwania.

Anna Wójcik to kolejna z 36 #MakerWoman, której historia dowodzi, że dzięki odpowiedniemu wsparciu, każdy jest w stanie rozwinąć swój – nierzadko ukryty – potencjał.

Zobacz nasz materiał wideo o Ani:

Jej wynalazek może odmienić życie wielu ludzi cierpiących na bezsenność , choroby serca i narażonych na stres. Oddychacz, bo taką nazwę mu nadała, pomaga regulować oddech w trudnych sytuacjach. Jak działa? Po wybraniu wybranej przez użytkownika opcji, ścianki obiektu zaczynają się delikatnie rozchylać (oddychać), a przez kontakt cielesny człowiek zaczyna oddychać w tym samym rytmie co oddychacz, niwelując jednocześnie np. stres, bez potrzeby kontrolowania długości wdechu i wydechu. Ponadto, Ania położyła nacisk nie tylko na funkcjonalność, ale też design, który ponad wszelką wątpliwość także przykuwa uwagę.

Trzymam za nią kciuki i wierzę, że to początek o wiele większego konceptu.

Wkrótce zaprezentuję kolejny projekt powstały dzięki #MakerWoman. Wszystkie 36 prototypów możesz poznać już dzisiaj na: FabLabTwarda.pl/MakerWoman

Udostępnij: Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:11 27-07-2018
  Pomysł fajny, ale z medycznego punktu widzenia raczej się to nie przyjmie. Ale....brawa za pomysł :)
  Odpowiedz

;

Sieć

Przesyłaliście ponad 42 000 000 GB danych! Podsumowanie sieci #2 (15)

Piotr Domański

27 lipca 2018

Przesyłaliście ponad 42 000 000 GB danych! Podsumowanie sieci #2
15

Właśnie tyle, łącznie przeszło przez naszą sieć szkieletową w pierwszym półroczu 2018 roku. W czasie największego ruchu, w sekundę przesyłane są dane, do zapisu których trzeba użyć ponad 40 płyt DVD. Co bardzo ważne – w ciągu ostatnich 5 lat pojemność naszego „szkieletu” wzrosła już trzykrotnie. A zaznaczmy, nie cały ruch, który można nazwać „tranzytowym” przechodzi przez naszą sieć szkieletową.

Jeżeli chcesz przeczytać podsumowanie naszej sieci mobilnej zajrzyj do tekstu: „Blisko 11 000 stacji bazowych dla klientów Orange – podsumowujemy półroczne!”

Bardzo pojemna „rura”

Sieć szkieletowa to „rura”, przez którą przepływa większość wysyłanych przez Was danych. A te najczęściej przesyłają klienci sieci stacjonarnej – w ostatnim półroczu dziennie średnio jakieś trzy razy więcej niż klienci usług mobilnych. Z drugiej strony transfer danych w sieci stacjonarnej nie rośnie aż tak gwałtownie jak w sieciach mobilnych. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku „zaledwie” się podwoił 😉 W tym samym czasie liczba przesyłanych danych w sieci mobilnej wzrosła dziesięciokrotnie! Coraz więcej danych przechodzi przez światłowód, ale o nim za chwilę.

Moim zdaniem nie jest tutaj jednak ważne ile, lecz skąd i co. Już ponad połowa całego ruchu w naszej sieci przychodzi do Was z bardzo bliska – z naszej sieci Content PoP, czyli serwerów rozstawionych po całym kraju, na których znajdują się najczęściej wykorzystywane dane. Przekłada się to na niższe pingi i szybsze buforowanie. Bez wątpienia weszliśmy już w epokę wideo – 70% wszystkich danych, przechodzących przez naszą sieć szkieletową to filmy! Nie powinno to dziwić – by przesłać zdjęcie wystarczy transfer na poziomie kilkuset kilobitów na sekundę, by przesłać wideo w Ultra HD – około 25 Mb/s, a takich treści jest coraz więcej.

Chcesz wiedzieć więcej o sieci szkieletowej? Zajrzyj do teksów: „Sieć szkieletowa czyli jak działa IP network” i „Sieć szkieletowa – ROADM, czyli „autostrada” w sieci szkieletowej”.

Światłowód coraz bardziej dostępny

Co oferuje transfer ponad 100 Mb/s (a dla chętnych i 300 i 600 Mb/s)? Oczywiście światłowód! Korzysta już z niego prawie 300 000 klientów (mówimy „klientów” ale często to cała rodzina!), a w zasięgu jest blisko 3 mln gospodarstw domowych. Rośnie więc nie tylko zasięg, ale także coraz więcej klientów wybiera właśnie FTTH. Światłowód jest dostępny w ponad 110 miastach, zarówno w dużych, średnich jak i w mniejszych. W tym półroczu prawie połowa wszystkich inwestycji to właśnie średnie i małe miasta. W wielu z nich – choćby w Grodzisku Mazowieckim, Elblągu, Inowrocławiu, Kołobrzegu czy w Piotrkowie Trybunalskim, dzięki inwestycjom w tym półroczu, już ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w tych miastach jest już w zasięgu Orange Światłowód. Procentowo – najwięcej gospodarstw domowych może skorzystać ze światłowodu w Lublinie, w liczbach bezwzględnych – oczywiście w Warszawie.

Klientów, co dość oczywiste – najwięcej mamy w Warszawie. Lista, miast gdzie mamy najwięcej klientów pokrywa się mniej więcej z czołówką listy największych miast w kraju. Bardzo dobrze wypadamy w Szczecinie czy Wrocławiu, a z miast gdzie mamy mniejszy zasięg – w Gdyni. Także w moim rodzinnym Opolu światłowód sprzedaje się lepiej niż przeciętne, a liczba klientów wyraźnie przekroczyła około 10% zasięgu, czyli średnią dla naszej sieci światłowodowej.

Podkowa Leśna okablowana

Jednak nic nie przebije Podkowy Leśnej. Tam, w ciągu kilku miesięcy światłowód wybrała prawie 1/3 wszystkich gospodarstw domowych,  a w zasięgu mamy ponad 60% całej miejscowości, lecz na tym nie zakończyliśmy inwestycji  i cały czas będziemy zwiększać zasięg. Chodzi tutaj wyłącznie o zabudowę jednorodzinną. Bardzo dużo osób, w porównaniu do liczby gospodarstw domowych w zasięgu mamy także w Błoniu, Zakopanem, Limanowej, czy wspomnianym wcześniej Grodzisku Mazowieckim.

To już macie pełen obraz naszej sieci po pierwszym półroczu. Co nas czeka w drugim? Refarming, IoT, coraz więcej światłowodów, a może nawet testy? Czeka nas wszystkich ciekawe półrocze!

A dla fanów wideo wszystkie 5 dotychczasowych odcinków serii „Jak to działa?”. Kolejny za nieco ponad 2 tygodnie, będzie o IoT.Udostępnij: Przesyłaliście ponad 42 000 000 GB danych! Podsumowanie sieci #2
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:44 27-07-2018
  Nieźle :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pf 13:25 27-07-2018
  i pewnie trochę przystopuje wam sprzedaż światłowodu, wczoraj podnieśliście ceny o 15pln dla domków jednorodzinnych, i głupie tłumaczenie tej podwyżki macie, jakoś za prąd, gaz, wode i scieki nie placę wiecej niż mieszkaniec bloku niedaleko mnie, no chyba że i oni teraz wyskoczą z dodatkową opłatą :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrekk85 13:38 27-07-2018
   A jak podłączasz prąd masz aktywację za darmo?
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 13:51 27-07-2018
   Koszty podłączenia domków okazały się wyższe i dlatego są dopłaty. Nikt nie będzie dokładał do biznesu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:51 27-07-2018
   Zmiana, którą wprowadziliśmy wynika z ze zdecydowanie wyższych kosztów zainstalowania i serwisowania w usługi niż domach wielorodzinnych. Takie zróżnicowanie opłat nie jest ewenementem na polskim rynku. Inne firmy również je stosują. Jeżeli piszesz o opłatach za wodę czy prąd, to dodatkowe koszty zapłaciłeś opłacając przyłącze wodno-kanalizacyjne (kilkaset złotych za metr bieżący) oraz przyłącze elektryczne (ponad tysiąc złotych). To jeden z kosztów budowy domu, którego kupujący mieszkanie także nie znają. Pamiętasz też zapewne wędrówki do lokalnego zakładu wodno-kanalizacyjnego i energetycznego. O nich także nie myślisz kupując mieszkanie. Zmiany dotyczą wyłącznie nowych klientów i tych przedłużających umowę.
   Odpowiedz
   • komentarz
    161 14:09 27-07-2018
    nie ma nic za free niestety trzeba placic. powiedz mi co sie zmienilo przez ostatni rok czy kilka miesiecy ze mozna bylo klientow podlaczyc bez tej dodatkowej oplaty? raptem koszty pracy zwiekszyly sie? odpowiem Ci dlaczego ta oplata sie pojawila. a to dlatego ze firma stwierdzila ze sie na domkach dosc dobrze sprzedaje usluga a ze klienci nie maja innej sensownej alternatywy. teraz mozna miec vdsl za 55zl (usredniajac) a za ftth bedzie to juz 70zł. jak myslisz beda migrowac na "swiatlo"?
    Odpowiedz
   • komentarz
    jjjj 14:13 27-07-2018
    A domy jednorodzinne, które zostały przyłączone przy pomocy środków z POPC również będą musiały płacić +15zł?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:26 27-07-2018
     Nie ma jeszcze potwierdzonej oferty, dla domków jednorodzinnych podłączanych ze środków POPC - tu decyzje wydaje UKE. Pamiętaj także, że z POPC przyłącze doprowadzone jest do granicy działki, a nie do budynku, a sprawa trzecia - z podłączonego przez nas w ramach POPC łącza może korzystać każdy operator.
     Odpowiedz
     • komentarz
      jjjj 16:03 27-07-2018
      Tak samo jak w starych blokach, światłowód doprowadzony jest do pionu technicznego, a nie do mieszkania. Często jest tak, że mufa szachtowa jest nawet piętro niżej, więc sumaryczna długość światłowodu, który trzeba dołożyć może być krótsza w przypadku domku jednorodzinnego. A kwestia dostępu każdego operatora do takiego łącza przemawia na korzyść niewprowadzania takiej opłaty. W końcu takie łącze będzie szybciej zagospodarowane niż łącze w bloku i zawsze zarobicie chociaż na obsłudze technicznej dla innego operatora.
      Odpowiedz
 • komentarz
  jjjj 16:39 27-07-2018
  Czy opłata 15zł będzie naliczana na infrastrukturze, którą budujecie z wykorzystaniem pieniędzy samorządowych? Szerokopasmowe lubuskie, pomorskie itp, a teraz również XXXXXX Unia Światłowodowa? Najpierw budujecie sieć w dużej części ze środków publicznych i unijnych, zapewne dostajecie również ulgi za zajęcie pasa drogowego i inne ułatwienia, a potem za to, że musicie od granicy działki do budynku pociągnąć kawałek światłowodu, bierzecie 15zł miesięcznie. Czy to jest według was sprawiedliwe? Po czymś takim nie zdziwiłbym się gdyby gminy, które zapisały się do programów Unii Światłowodowych postawiły wam warunek, że nie wprowadzicie dodatkowej opłaty względem cen w mieście, a jak nie to gminy się wycofają. Nawet bym nie miał do nich pretensji.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:37 27-07-2018
   Unie Światłowodowe powstają w miejscach, gdzie są realizowane projekty w ramach POPC. Na Twoje pytanie odpowiedziałem zatem już wyżej, ale powtórzę raz jeszcze: nie ma jeszcze potwierdzonej oferty, dla domków jednorodzinnych podłączanych ze środków POPC.
   Odpowiedz
   • komentarz
    161 22:25 27-07-2018
    jak nie ma jak juz od dluzszego czasu sa podlaczone kolejne miejscowosci (poszukaj na stornie hurtu ktore to miejscowosci). oferta jest taka ze moze byc lacze jedynie 300Mb/s (brak opcji 100/600Mb/s). nie ma na nich oplaty za podlaczenie. smieszne byloby to gdyby tylko orange pobieral oplate tych 15zł a inni operatorzy juz nie ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz 10:26 30-07-2018
  W ZakopanYm? Rili?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:44 30-07-2018
   Oj tam, literówka każdemu się może zdarzyć ;-) Poprawione oczywiście
   Odpowiedz
 • komentarz
  koster22 17:20 30-07-2018
  Hejka Piotrze, posiadasz moze informacje czy Orange w tym roku wprowadzi opcje szybsza niz 600/60? (Netia ma 900/100 a UPC udostepni 1 gbps pod koniec roku). A jesli tak to jaka to bedzie predkosc i jaki stosunek dl/up. Dzieki i pozdrawiam!
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej