;

Innowacje

Co powstało w Fab Lab powered by Orange? (6)

Marta Krajewska

15 września 2018

Co powstało w Fab Lab powered by Orange?
6

Odkąd pierwszy raz przeczytałam o Magdzie, która stworzyła protezę ręki 3D, wiedziałam, że muszę opowiedzieć Wam tę historię. Sporo słyszy się o możliwościach druku 3D – protezach kończyn, fragmentach kości, samochodach, a nawet domach. Najczęściej jednak są to historie zza oceanu, jak ta o projekcie Enabling The Future, gdzie wolontariusze udoskonalają projekty kończyn dla dzieci.

Takie rzeczy dzieją się także na naszym podwórku! W FabLab powered by Orange powstała proteza ręki… za 200 PLN. Stworzyła ją Magda Zaraś, uczestniczka warsztatów Maker Woman. Jak? Oczywiście z wykorzystaniem drukarki 3D. Co ciekawe, Magda nie miała wcześniej styczności z medycyną, ani inżynierią. Zainspirował ją udział w warsztatach, a drukarki 3D i specjalne oprogramowanie pozwoliło w kilka miesięcy urzeczywistnić jej wizję.

To niejedyna historia niezwykłych wynalazków z FabLab powered by Orange. To miejsce przyciąga niesamowite osoby. O kilku z nich przeczytacie na naszym blogu:

Ania stworzyła oddychacz do radzenia sobie ze stresem 

Joanna stworzyła autorską serię zabawek

Karolina stworzyła teatr sterowany aplikacją

Kasia stworzyła modułowy mebel „3w1”

Zobaczcie materiał – przedstawiam tam historię jeszcze jednej Maker Woman, Weroniki, która wykorzystała druk 3D w niespotykany sposób, posługując się odlewem własnego ciała.

Jeśli chcecie nauczyć projektować w 3D i znacznie więcej, wejdźcie na stronę Fab Lab. Pojawiają się tam ogłoszenia o naborze do kolejnych warsztatów, nie tylko dla kobiet.

Udostępnij: Co powstało w Fab Lab powered by Orange?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    mike278 11:33 15-09-2018
    Podoba mi się odcinek. A z tekstu podoba mi się ostatnie zdanie. :)
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 12:16 17-09-2018
      Rzemiosło i nowe technologia kojarzą się z mężczyznami, stąd warsztaty Maker Woman. Ale, z drugiej strony. nikogo nie faworyzujemy, więc do FabLabu zapraszamy też panów :-)
      Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 14:57 15-09-2018
    Projekty mega. Może czas się zgłosić samemu i ulepszyć świat jakimś mądrym wynalazkiem? ;)
    Odpowiedz
  • komentarz
    Krzysiek 18:16 15-09-2018
    akurat pomysł z protezą jest zwykły. Słyszałem o przypadku gdzie wydrukowali cześć przedniej części czaszki ludzkiej aby później użyć tego jako implantu do ubytku ludzkiej czaszki.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 12:46 19-09-2018
      pomysł może i zwykły, ale został wykonany w ciągu paru miesięcy, przez osobę, która dopiero zaczęła naukę projektowania w 3D. Dla mnie - mistrzostwo.
      Odpowiedz
    • komentarz
      MAURYCY 17:07 22-04-2019
      Może zwykły ale ja bym o tym nie pomyślał.
      Odpowiedz

;

Urządzenia

Testujemy Huawei Mate 10 Lite (3)

Michał Rosiak

14 września 2018

Testujemy Huawei Mate 10 Lite
3

Nie macie wrażenia, że żyjemy w czasach pędu ku najnowszym gadżetom? Chociaż nie, to w sumie oczywista oczywistość – źle się wyraziłem. Nie macie wrażenia, że w szale premier kolejnych iteracji gadżetów szybko zapominamy o starych? W zalewie marketingowych haseł szybko zapominamy o urządzeniach, które jeszcze nie zdążyły się zestarzeć. Dlatego przyjrzałem się ile wart jest smartfon sprzed 10 miesięcy, Huawei Mate 10 Lite.

Starszy, ale jary

Muszę się Wam do czegoś przyznać. Mam przyjemność być właścicielem smartfonu, który testowałem, choć z racji na wpadające co jakiś czas „testówki” Huawei Mate 10 Lite służy mi raczej jako urządzenie rezerwowe. Co jakiś czas jednak wrzucam do niego służbową kartę i tak naprawdę brakuje mi w nim jednej rzeczy – chipu NFC. Zawsze byłem early adopterem, używam Android Pay, gdy tylko mogę, ale… cóż, nie z tym urządzeniem.

Cała reszta jednak absolutnie nie generuje u mnie negatywnych uwag. Bardzo przyjemny spory (w końcu Mate to taki Note od Huawei 🙂 ) ekran, aluminiowa obudowa… Dobra, reszty nie będę Wam spoilerował 🙂 Kluczowe jest przede wszystkim to, że 10 miesięcy po premierze Huawei Mate 10 Lite działa płynnie i gdybym miał dziś wybrać średniopółkowca w jego zastępstwie… Cóż – po co zastępować coś, co dobrze działa?

Udostępnij: Testujemy Huawei Mate 10 Lite
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    mike278 11:27 15-09-2018
    A mi nie brakuje NFC Michale :). Ale mam niestety uraz do Huawei/Honor za ich politykę aktualizacyjną/informacyjną. Niby pracują nad tym ale na wyniki to trzeba będzie czekać latami, w szczególności u użytkowników Honora8/Huawei P9. A na marginesie wiecie że Oreo 8 na Honorze 8 ma problem z Waszymi kartami? I trzeba zmieniać w ustawieniach ipv6 na ipv4? Mając w slotach Orange/Nju to problem jest dla kogoś kto jest nieobeznany. :)
    Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 23:15 18-09-2018
    Test jak zawsze super. Co do smartfonu to......jest bardzo dobry. Chociaż ja osobiście cały czas choruję na P20 Pro.
    Odpowiedz
  • komentarz
    MAURYCY 17:08 22-04-2019
    Fajny test :-)
    Odpowiedz

;

Sieć

Jak to działa #7 – pierwszy test 5G (13)

Piotr Domański

12 września 2018

Jak to działa #7 – pierwszy test 5G
13

Orange i Huawei po raz pierwszy w Polsce uruchomiły testową stację bazową 5G poza murami laboratorium. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że mogliśmy pokazać Wam te testy okiem blogowej kamery. A jest co, bo gdy rzuciłem przy jednym z kolegów, który brał udział w testach „W sumie to tworzymy tu historię” to odpowiedź była krótka: „wiem”.

Zapraszam do oglądania, zobaczcie jak się „robi” 5G, o testach możecie przeczytać także w komunikacie prasowym.

Testowaliśmy przede wszystkim to, w jaki sposób wysokie częstotliwości – 3,4 GHz, zbliżone do tych, na których pracować będzie w przyszłości sieć 5G w Polsce zachowują się w warunkach miejskich. Warunkach, gdzie sygnał stacji bazowej może być zakłócany przez inne urządzenia elektroniczne i gdzie liczne budynki nie ułatwiają zadania.

Im wyższa częstotliwość, tym to tłumienie, jak się fachowo nazywa jest większe. Zresztą pisałem już o tym kiedyś na blogu w tekście Częstotliwość częstotliwości nierówna. Obecnie najwyższą częstotliwością, którą wykorzystuje sieć mobilna jest 2600 MHz, czyli 2,6 GHz. Więcej – 5 GHz wykorzystuje obecnie na przykład domowe WiFi. Jednak sieć mobilna to nie domowy modem, lecz rozwiązanie, które musi obsłużyć tysiące urządzeń czasem na sporej powierzchni. Dlatego tak ważne jest przetestowanie jak to wszystko zadziała właśnie w mieście. Zresztą ten wątek pojawiał się nam także przy okazji testów, które prowadziliśmy z innogy.

Antena, którą wykorzystaliśmy w teście, dostarczona wraz z resztą sprzętu przez Huawei obsługuje tak zwane massive MIMO. Jeżeli pamiętacie tekst o MIMO 4×4 to massive MIMO to w zasadzie „prawie” to samo, tylko dużo, dużo bardziej. W środku takiej anteny znajdują się dziesiątki małych… antenek (nie ma lepszego słowa). Każda może nadawać do innego urządzenia w tym samym czasie.

P.S. Cieszę się, że odwiedziliśmy Gliwice jeszcze z jednego powodu. Po raz pierwszy mogłem zobaczyć słynną Radiostację Gliwicką. To kawał historii bądź co bądź telekomunikacji, a przy okazji najwyższa w Europie, a być może na świecie drewniana konstrukcja, wykonana z drewna modrzewiowego. Ma 111 metrów wysokości i robi wrażenie. Nie mogło jej zabraknąć w nagraniu 😉

Radiostacja w Gliwicach - blog Orange Polska

Mediateka

Udostępnij: Jak to działa #7 – pierwszy test 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 12:27 12-09-2018
    Piotr D pogromca limitów ;p Materiał super :) Czekamy na komercyjne 5 G :)
    Odpowiedz
  • komentarz
    Robert 13:09 12-09-2018
    A co z vRAN?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 13:31 12-09-2018
      Nie zapominamy o tym ;-)
      Odpowiedz
  • komentarz
    juzew 18:05 12-09-2018
    A zasięg tego 5G na 3.4GHz przy obecnych polskich normach PEM skończył się zapewne za rogiem najbliższego budynku. Nie mówiąc już o wejściu do środka.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 18:49 12-09-2018
      W sumie to jednym z celów tych testów było sprawdzenie tego.
      Odpowiedz
      • komentarz
        jjjj 23:32 12-09-2018
        I jakie wnioski? Upchnie się jeszcze kawałek 5G w te normy bez ograniczania mocy 2G/3G/LTE?
        Odpowiedz
  • komentarz
    Krzysiek87 22:30 12-09-2018
    Ciekawe jak zachowa się sieć 5G gdy zostanie uruchomiona komercyjnie. Pamiętam gdy wdrażano LTE większość zachwalała,że sieć ta jest odporna na przeciążenia a praktyka zweryfikowała,że jest inaczej.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 13:50 23-09-2018
      @Krzysiek87, w czasach, gdy zachwalano, że 4G będzie odporna na przeciążenia, nikt jeszcze nie sądził, że będzie możliwe przepalenie takiej ilości danych, jak obecnie to ma miejsce w sieci mobilnej. Pozwolę sobie zaryzykować, że każdą ilość transferu i każdą przepustowość można bez problemu zapchać. Wejdą nowe technologie, wejdzie rozszerzona rzeczywistość i już okaże się, że nawet 1 Gb/s to za mało.
      Odpowiedz
  • komentarz
    mike278 11:51 14-09-2018
    Nie na temat. Gratulacje za esimy, mam jednak obawę czy nie odbiją się czkawką jak dorwą się do tego politycy ze swoimi pomysłami.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Pan Pikuś 09:58 17-09-2018
      A co masz na myśli?
      Odpowiedz
  • komentarz
    M:) 00:44 21-09-2018
    A gdzie kask na dachu, przy krawędzi? Przepisy BHP się kłaniają, nie mówiąc już o szelkach (uprząż), asekuracja itd...
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 13:47 23-09-2018
      Na całe szczęście wszyscy cali ;-)
      Odpowiedz
  • komentarz
    MAURYCY 17:12 22-04-2019
    Gliwicka Wieża Eiffela warta odwiedzenia dla każdego kto interesuje się budownictwem, fajnie że o niej wspomniałeś.
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej